ARTYKUŁY
 FORUM DYSKUSYJNE     BAZA ROŚLIN     GALERIA     KMRW     CHAT     STRONA GŁÓWNA   
Zaprzyjaźnione serwisy
Flowgrow.de - Wasserpflanzenforum, mit großer Pflanzendatenbank
 
Zrób to sam - lampa HQI
Mateusz Bugaj


[;logo Niniejszy artykuł jest dalszą częścią artykułu LAC'a - "Oświetlenie HQI" i Triamonda - "DIY HQI". Zawarłem w nim techniczne szczegóły oraz sposób złożenia lampy HQI. Na wstępie podkreślam, że mimo pewnych trudności w montażu efekt końcowy jest zadziwiający :).

Co kupić?
 
Lampa HQI składa się z obudowy, statecznika, zapłonnika, kondensatora (nie jest on wymagany) i żarnika. Niestety, ale część z tych urządzeń trudno jest dostać w małych miastach i trzeba skorzystać z usług Poczty Polskiej :).
 
Obudowa - standardowa obudowa halogenowa 500W - nie wymaga żadnych przeróbek i można ją dostać w każdym sklepie oświetleniowym. Powinna kosztować około 20zł.
 
Statecznik - STS 70. Tego podzespołu może nie być w każdym sklepie oświetleniowym (jest to specjalny statecznik do lamp sodowych), ale w hurtowni powinien być. Jest to do dość ciężka rzecz (3kg), dlatego radzę go nie przesyłać paczką. Cena statecznika może być bardzo różna, ja przepłaciłem ;] - dałem 40zł. Ten sam statecznik w Wa-wie kosztuje ok. 20zł :).
 
Zapłonnik - SUZ-M212 - dostępny w Wa-wie - można kupić za zaliczeniem pocztowym. Adres:

Wyrób i Naprawa Urządzeń Elektrycznych
mgr. Z. Michalak s.c.
00-150 Warszawa
ul. Gen. Andersa 37 m. 42
tel. 831-79-30
Urządzenie jest stosunkowo małe i lekkie. Cena (na 2002.07.22): 25,62 zł z Vat.


Kondensator - 12µF/250V/50Hz - nie jest to urządzenie wymagane - służy do zniwelowania zakłóceń przy starcie lampy. Ze względu na niską cenę zalecam kupić :). Najlepiej jest kupić tak jak zapłonnik - w tej samej paczce. Jest to również urządzenie małe i lekkie - więc koszty przesyłki będą niskie. Cena (na 2002.07.22): 12,20 zł z Vat.

Żarnik - OSRAM HQI TS 70W/D UVS RX7S (5200K) - najważniejsza część lampy :). Również trudno kupić :(. Jednak jeśli kupujemy już zapłonnik i kondensator, do paczki można dorzucić żarnik ;] - jest on mały i lekki, jednak bardzo delikatny (!). Ja kupiłem swój za (na 2002.07.22): 96,38 zł z Vat jednak można go dostać taniej.

Do tego dochodzi trochę kabli, wtyczka i złączki do przewodów. Polecam zamówić zapłonnik, kondensator i żarnik w Wa-wie, a resztę kupić na miejscu, najlepiej w hurtowni oświetleniowej.
Jak widać cena całej lampy waha się w okolicach 200zł.

Jak to wszystko razem złożyć?:)

Od razu oświadczam, że może to doprowadzić do białej gorączki :). Niezależnie co by się działo należy zachować spokój :).

Zanim zaczniemy pracę przypominam o zasadach BHP! Przed dotykaniem czegokolwiek wyjąć wtyczkę z gniazdka i rozładować kondensator(!) - można to zrobić uziemiając układ (po odłączeniu!).
Do celów montażowych należy się uzbroić w następujące narzędzia: śrubokręt (zarówno krzyżakowy jak i zwykły), obcęgi, nóż, może się przydać też lutownica ale nie koniecznie.
Najpierw może mały rzut z lotu ptaka:) czyli ogólny schemat:

Schemat całego układu


A teraz wersja dla tych którzy nie uważali w szkole :) :

A teraz wszystko po kolei, najpierw zajmijmy się lampą.

Odkręcamy pokrywę lampy i wkładamy żarnik - ważne jest aby przy tym uważać - żarnik jest bardzo delikatny, a styki nie pasują dokładnie. W razie potrzeby należy powyginać styki. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby styki przylegały do końcówek żarnika (!) - sam się na tym złapałem :).


Zakręcamy wszystko i szukamy instrukcji obsługi do obudowy ;], otwieramy "skrzyneczkę" na kable i podłączamy wszystko wg instrukcji - tzn. nie podłączmy kabelka z uziemieniem do kabelka z fazą :). Najlepiej jest podłączyć kabel dwużyłowy, dobrze zaizolowany (tak to tu będzie 5kV ;]).
Schemat dla opornych ;]
Teraz zajmijmy się sprzętem :) - najpierw podłączamy kabelki od zapłonnika, odpowiednio ze znaczkiem St do statecznika i La do pierwszego kabelka z kabla od obudowy (lampy), kabelek 0 połączmy złączką z drugim kablem od obudowy.

sprzęt;]
Czas na zabawy z wtyczką i kondensatorem :). Bierzemy kondensator i wkładamy tam kabelki od wtyczki..

Teraz już tylko dwa połączenia i gotowe:) - łączymy kondensator ze statecznikiem i kondensator ze złączką łączącą kabelki 0 (zapłonnik) i drugi kabelek od lampy.

Ad1. kondensatory mają zwykle wtyki samozatrzaskujące - ale potrzebne nam do tego grube przewody.

Ad2. jeśli mamy w domu gniazdka z uziemieniem (ja nie mam ;]) potrzebujemy 3 żyłowego kabla do lampy i specjalnej wtyczki :).

Ad3. kabel od zapłonnika do lampy może mieć maksymalnie 1m (!)


Wykończenie:

Na koniec należałoby zamknąć cały sprzęt do jakiegoś pudła (uwaga trochę się grzeje) i umiejscowić lampę nad akwarium. Ja użyłem do tego oryginalnego wspornika do obudowy i po prostu wkręciłem to w ścianę :)
 
Teraz pozostało tylko podziwiać efekt naszej pracy :) - odbijające się na suficie fale, cienie rybek i roślin na dnie i oczywiście bąbelkujące roślinki :)

A tak to wygląda u mnie :) :

moje akwa

Ps. Pisząc ten artykuł skorzystałem z następujących źródeł:
Strona Triamonda; Strona LAC'a; katalog OSRAM; własne doświadczenia ;)

  www.holenderskie.pl