ARTYKUŁY
 FORUM DYSKUSYJNE     BAZA ROŚLIN     GALERIA     KMRW     CHAT     STRONA GŁÓWNA   
Zaprzyjaźnione serwisy
Flowgrow.de - Wasserpflanzenforum, mit großer Pflanzendatenbank
 
Budowa lampy HQI
Dorian Serafiński


Do budowy lampy skłoniła a w zasadzie zmusiła mnie sytuacja. Jakiś czas temu planowałem zbiornik, który miał służyć mi do trzymania paletek, w związku z tym miał być dość wysoki. Powstał zbiornik o wymiarach 120 x 45 x 70 (długość/szerokość/wysokość)

Na początku oświetlałem go dwoma świetlówkami 30 watowymi, co wystarczało na zbiornik bez roślin. Zapragnąłem jednak posadzić w nim rośliny, które jednak nie chciały zbyt dobrze rosnąć. Po wielu konsultacjach i namyśle zapadła decyzja o kupnie HQI.


Niestety ceny oryginalnych lamp po prostu zabijają przeciętnego klienta w związku z tym postanowiłem trochę pomajsterkować i tak powstała moja lampa.

Zdecydowałem, iż baniak oświetlę dwoma punktami po 70 W. Lampa miała być podwieszana przy suficie a zbiornik oczywiście typu odkrytego. Waruniem było równiez to by podwieszana lampa była w miarę lekka.


Do budowy użyłem kątowników 1,5cm, płaskowników 2cm aluminiowych i blachy aluminiowej 2mm

2 x kątownik po 90 cm
2 x kątownik po 25 cm
2 x płaskownik po 25 cm
pasek blachy 90 cm x 25 cm
pasek blachy 90 cm x 15 cm
2 x paski blachy 25 cm x 15 cm
Trochę śrub z nakrętkami
4 x kołki rozporowe metalowe z oczkami do płyt kartonowo gipsowych
2 x 90 cm łańcuszka ozdobnego do podwieszenia
Okleina meblowa
2 x obudowy halopaki do 500 W halogenów
2 x żarniki OSRAM HQI 70 W 5200K
2 x Stateczniki STS 70-500
2 x zapłonnik UZ-150
2 x kondensator 12uF/250V/50Hz
i kilka przewodów.

Jeżeli chodzi o tył - nie założyłem bocznej ścianki ma to na celu odprowadzenie nadmiaru wydzielanego ciepła. Na początku budowy lampy i próbnym rozruchu zauważyłem, że całoś bardzo mocno się grzeje, jednak było to mylne wrażenie, gdyż lampa po tygodniu pracy wygrzała się i temperatura całości spadła o ok. 30% w stopsunku do tej z fazy testów.Pozostawiłem jednak tylną ściankę odkrytą, lampa pracuje praktycznie 12 godzin dziennie a temperatura wody w ciągu dnia wzrasta zaledwie o 1 stopień.


Całkowity koszt budowy tej lampy to ok. 400 zł. Około ponieważ ceny są bardzo zróżnicowanie np. żarniki OSRAM w jednej z hurtowni kosztują 120 zł za sztukę, tymczasem w innej ja osobiście zapłaciłem 81 zł za sztukę. Lampa ta na pewno odbiega wyglądem i estetyką od oryginalnych produktów tego typu, ale jej cena jest na tyle atrakcyjna, że warto spróbować. Firmowa tego typu lampa może kosztować nawet grubo powyżej 1500 zł.
Schemat ideowy połączeń lampy

  www.holenderskie.pl