Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Tematy związane z dokarmianiem, czyli nawożenie roślin wodnych.

Re: Problem z nawożeniem EI i zielenicami

Postprzez Grzegorz Pelczar » Cz 25 wrz, 2014

Spróbowałbym zwiększyć fosfor. Podajesz 1 ppm na tydzień, a to nie jest dużo.
Co prawda masz 2 ppm w wodzie kranowej, ale jakoś testom nie ufam :roll: Mierzyłeś w akwarium?
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik

Głosował : 0 razy
Ilość głosów: 0 razy

Postprzez thomas.bham » Cz 25 wrz, 2014

Nic mi nie szkodzi podac wiecej. Chociaz z tego co pamietam podajac jeszcze wiecej fosforu mialem brązowy nalot to zapewne sinice. Zastanawiam sie czy jest mozliwe ze test moze przeklamywac przez obecność czegos innego w wodzie lub czy jest jakas substancja w mojej kranowce z której pochodzi po4 ale moze nie byc dostepna dla roslin.(testy sera i hagen)
Podam od jutra więcej po4 i zobaczymy.
thomas.bham
Aktywny użytkownik

Postprzez Grzegorz Pelczar » Cz 25 wrz, 2014

thomas.bham napisał(a):Nic mi nie szkodzi podac wiecej. Chociaz z tego co pamietam podajac jeszcze wiecej fosforu mialem brązowy nalot to zapewne sinice. Zastanawiam sie czy jest mozliwe ze test moze przeklamywac przez obecność czegos innego w wodzie lub czy jest jakas substancja w mojej kranowce z której pochodzi po4 ale moze nie byc dostepna dla roslin.(testy sera i hagen)
Podam od jutra więcej po4 i zobaczymy.

Możesz jednocześnie zwiększyć NO3, ale może zacznij od PO4, będziesz wtedy wiedział w czym problem :idea:
Z testami właśnie jest ten problem, że coś tam wskazują, ale nie wiemy czy jest to dostępne dla roślin. Ile razy już było tak, że test wskazywał na znaczną obecność NO3, a rośliny stały. Zwiększając dawkę tego makro, trafiałem w dzeisiątkę :wink:
Sam miałem ostatnio problemy ze wzrostem roślin oraz nitkami i zwiększyłem PO4 z 2 do 3 ppm! Test oczywiście pokazywał wcześniej, że fosforu nie brakuje, a i tym razem trafiłem w dziesiątkę. Już dawno nie miałem tak pięknej Heteranthery :D
Grzegorz Pelczar
Zaawansowany użytkownik

Postprzez macek.g » Cz 25 wrz, 2014

Dlatego juz nie raz pisalem nie sugerujcie sie testami,nawet jako orientacje bo pokazuja bzdury,jakis czas temu bawilem sie fotometrem hanki NO3,poprostu porownywalem do testow no3,po4.

viewtopic.php?f=43&t=33117

rowniez posiadam kieszonkowy PO4

W wiekszosci przykladowo NO3 testy kropelkowe zawyzaja 10-15ppm to samo w kwesti po4 czasem test pokazywal na poziomie 1-1.5 a fotometr 0.46 to taki przyklad porownawczy.

Oczywiscie druga kwestia jest ze od pomiaru do pomiaru czyli okolo 10-15min roznica wyniku rozni sie od pierwszego czasami 3-5ppm czego w kropelkowych nie zauwazycie.

Kolejna kwestia jest "pochlanianie nawozow" przy silnym swietle 100-120 umoli,przy powiedzmy "ciezszych gatunkach" oraz dostepnosci wszystkich pierwiastkow ,rosliny badz to co jest w zbiorniku potrafi wchlonac 8-10ppm dziennie ,chociaz mowi sie o 3-5ppm .
macek.g
Stały bywalec

Nigdy tak do tego nie podchodzilem ale ja polegalem glownie na raporcie z moich wodociągów a wg nich moja kranowka ma po4=1.6mg/l azotu 20 i k 3.6. Czy wg tych danych nie podajac dodatkowo po4 nie ma szans na braki (swiatlo 0.75w/l i 30% masy zielonej)
thomas.bham
Aktywny użytkownik

Nie wiedzialem ze zasmiecajac czyjś wątek bede mial tyle zainteresowania i pożytecznych rad :-) a na moim watku zwykle prowadzilem monolog :-/
thomas.bham
Aktywny użytkownik

Postprzez marcecrisco » Cz 25 wrz, 2014

thomas.bham napisał(a):Tylko tak tez nigdy nie mialem problemu z niktami, czasem chyba jak przegne z no3 lub z żelazem to pojawia sie kilka takich pojedynczych krociutkich na najbardzie oswietlonych lisciach.
Moj problem jest taki ze mam wcholere zielonego pyłu do tego taki glon niby to krasnorost ale nie jestem pewien bo nie jest w formie krzaczkow tylko rownomiernie i powolnie pokrywa wegerujace rosliny i skaly.
Widać ewidentnie ze cos brakuje bo jawa fern ma biale końcówki, blyxa sie rozpada p.stellatus ma wolny przyrost i waskie liscie do tego za kazdym razem jak ja utne i wsadze po podmianie od nowa to pali stożek.

Ile dajesz mikro i fe? U mnie aromatica jest purpurowa przy fe 0,1na tydzień jeśli no3 jest pon. 5 ppm teraz mam 25 ppm i zaczerwienila się dopiero po przekroczeniu 0,3 ppm fe (przeliczajac na cale mikro.

Wydaje mi sie ze te krociutkie meszkowate nitki powstają od NH4, jaki masz filtr ? U mnie tez są a mam bardzo mała filrracje i zauwzylem ze powstały kiedy grzebalem w akwa i wylaczylem niechcący filtr na noc. Tez są w miejscach o dużym świetle. Były też kiedy dawalem mniej nawozow dlatego stawiam na NH4 w tym wypadku i przestałem je wiązać z poziomami no3 i po4.

Może zmierz w ciągu dnia pH parę razy żeby się upewnić ze CO2 jest wysokie i stabilne. Ustawiłbym minimum 40ppm z dużym ruchem pow wody po to żeby nie zaszkodzić bakteriom i przyspieszyć ich robote.
Jak się okaże ze co2 jest nie tak to może nie będzie trzeba podejrzewać wody. Tak w ogóle to wodę masz calkiem ok.

Masz fotke tego szkła ?
Może wrzuc jak rozmowa tak fajnie się ozywila
marcecrisco
Aktywny użytkownik

Postprzez thomas.bham » Pt 26 wrz, 2014

Mam dwa kubelki zewnetrzne aquaone aquis 1000 i 1250 oba maja na wylotach deszczownice. Jeden wypelniony jest ceramika i gabkami drugi drobna lawa i ceramiką. Na wlotach mam gąbkę zeby zapobiec wciaganiu krewetek oraz zmniejszych ilosc wciąganego syfu.
Mam dość skromną obsade i karmie karmie ja dość skromnie wiec nie wydaje mi sie ze mam jakies znaczące źródła amoniaku.
Azot staram sie utrzymywac powyzej 10, natomiast fe podaje w sumie coraz wiecej ale bez skutku. Teraz wychodzi jakieś 0.4. Jesli chodzi i pomiar co2 moge to tylko zrobic poprzez pomiar kh i ph (pozniej podam)
thomas.bham
Aktywny użytkownik

Postprzez marcecrisco » Pt 26 wrz, 2014

thomas.bham napisał(a):Mam dwa kubelki zewnetrzne aquaone aquis 1000 i 1250 oba maja na wylotach deszczownice. Jeden wypelniony jest ceramika i gabkami drugi drobna lawa i ceramiką. Na wlotach mam gąbkę zeby zapobiec wciaganiu krewetek oraz zmniejszych ilosc wciąganego syfu.
Mam dość skromną obsade i karmie karmie ja dość skromnie wiec nie wydaje mi sie ze mam jakies znaczące źródła amoniaku.
Azot staram sie utrzymywac powyzej 10, natomiast fe podaje w sumie coraz wiecej ale bez skutku. Teraz wychodzi jakieś 0.4. Jesli chodzi i pomiar co2 moge to tylko zrobic poprzez pomiar kh i ph (pozniej podam)

Pomiar ph jest dla mnie najlepszy, oczywiście najlepszy byłby pehametr. Napewno lepiej mierzy się testami na ph niż testem stałym, który powyżej 30 ppm jest cały czas żółty nawet jak są wahania z 30 do 50 ppm. A od tego już sie glony mogą zrobić jak jest dużo NO3 i PO4.
Ciekawi mnie co Ci wyjdzie z pomiarów PH.
Tak btw Pisałeś że kiedyś wybiłeś sobie bakterie w filtrze od dużej ilości CO2 ? Utrzymywałeś wtedy duży ruch tafli wody czy nie ? Bakterie raczej mogły paść od małej zawartości tlenu w wodzie. CO2 i tlen są od siebie niezależne. Chociaż duży ruch tafli wody wymusza większą podaż CO2 jednak duże CO2 nie usuwa tlenu z wody. Obstawiam że bakteriom zaszkodził wtedy brak tlenu.
marcecrisco
Aktywny użytkownik

Czy wybilem bakterie tego nie wiem, to byla sugestia Marcina Bielaka ze byc moze mam zachwiana rownowage miedzy tlenem a co2 i dlatego juz od kilka miesiecy mam deszczownice ustawioną tak zeby wzruszac tafle wody. Wieczorkiem ja bede wody zrobie pomiary to bedzie wszystko wiadomo to bedzie akurat niemal po całym dniu swiecenia. Pozdrawiam
thomas.bham
Aktywny użytkownik

Po całym dniu świecenia zrobiłem pomiar co2 i wyszło ze mam 15ppm (jestem trochę zaskoczony, myślałem ze będzie więcej)
Podkręcę trochę gazownie.

tak to wygląda przed podmiana, do polowy wyczyszczona na szybko szyba i przy połowie mocy światła (zjecie robione komórką)
20140926_210320.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
thomas.bham
Aktywny użytkownik

Postprzez adams750 » Pt 26 wrz, 2014

thomas.bham napisał(a):Po całym dniu świecenia zrobiłem pomiar co2 i wyszło ze mam 15ppm (jestem trochę zaskoczony, myślałem ze będzie więcej)
Podkręcę trochę gazownie.

tak to wygląda przed podmiana, do polowy wyczyszczona na szybko szyba i przy połowie mocy światła (zjecie robione komórką)
20140926_210320.jpg

Tomasz pamiętaj że zwiększając podaż gazu zwiększasz pobór makro jak i miro elementów w szkle. Musisz mieć to na uwadze gdyż możesz nabawić się problemów.
adams750
Znający temat

Postprzez marcecrisco » Pt 26 wrz, 2014

Miejscami masz gęsto roślin także musisz mocno przygazowac.
Osobiście dalbym wyżej deszczownice tak żeby można było bardziej podnieść i trzymać poziom co2 bez przyduchy. U siebie tak teraz robię i jest naprawdę ok
marcecrisco
Aktywny użytkownik

Postprzez adams750 » Pt 26 wrz, 2014

Natury nie oszukasz :mrgreen: Chcąc utrzymać odpowiedni poziom co2 musiałbyś mieć stały ruch wody w całym szkle, a niestety tak nie jest mając tylko ustawiony wylot filtra czy deszczownicę co daje tylko max 20-30 procent przepływu przez całe szkło. Musiałbyś mieć ustawiony przepływ tak by ruch wody był stały w całym szkle co nie jest możliwe. :wink:
adams750
Znający temat

Postprzez thomas.bham » So 27 wrz, 2014

marcecrisco napisał(a):Miejscami masz gęsto roślin także musisz mocno przygazowac.
Osobiście dalbym wyżej deszczownice tak żeby można było bardziej podnieść i trzymać poziom co2 bez przyduchy. U siebie tak teraz robię i jest naprawdę ok

Tak tylko mój problem nie jest miejscowy. Co jeszcze jest dziwne ze najbardziej pyli ta przedniej szybie gdzie płynie woda nagazowana z deszczowni.
thomas.bham
Aktywny użytkownik

Postprzez kyle » N 28 wrz, 2014

U mnie pył pojawia się na tej szybie na którą bardziej świeci grolux, jak mam groluxa z przodu - pył na tyle (odbłyśnik kieruje większość światła na tył), jeśli grolux jest z tyłu - pył na przedniej szybie.
kyle
Początkujący

Postprzez marcecrisco » N 28 wrz, 2014

thomas.bham napisał(a):
marcecrisco napisał(a):Miejscami masz gęsto roślin także musisz mocno przygazowac.

Tak tylko mój problem nie jest miejscowy. Co jeszcze jest dziwne ze najbardziej pyli ta przedniej szybie gdzie płynie woda nagazowana z deszczowni.

A długo swiecisz ? Profilaktycznie podniosłym jeszcze PO4 bez ruszania mikro a jak nie pomoże to pewnie coś jest z mikro
marcecrisco
Aktywny użytkownik

Postprzez thomas.bham » Pt 10 paź, 2014

kyle napisał(a):U mnie pył pojawia się na tej szybie na którą bardziej świeci grolux, jak mam groluxa z przodu - pył na tyle (odbłyśnik kieruje większość światła na tył), jeśli grolux jest z tyłu - pył na przedniej szybie.

Mam groluxa ale jest na srodku a pile w sumie wszedzie.

kyle napisał(a):A długo swiecisz ? Profilaktycznie podniosłym jeszcze PO4 bez ruszania mikro a jak nie pomoże to pewnie coś jest z mikro

Swiece w sumie 10 godzin od (12.00-22.00) ale pelnym swiatlem 7 godzin (14.00-21.00)

Przeszedlem na podmiany z woda ro 50/50 z kranem wlasne zeby zmniejszych poziom po4 ktorego w kranie mam 1.6ppm a zasugerowano mi ze taki poziom moze blokowac mikro.

Przed ostatni tydzien podawalem no3=15, po4=1 mg=3 k=10 i mikro sypane csm+b fe=0.3
efekty jak zawsze pylenie glony, kiepska kondycja roslin.
Dzisiaj po podmianie podalem nieco wiecej mg bo 5ppm
DSC_1914.JPG
DSC_1915.JPG
DSC_1918.JPG
DSC_1919.JPG
DSC_1920.JPG
DSC_1921.JPG
DSC_1922.JPG
DSC_1923.JPG
DSC_1924.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio zmieniony So 11 paź, 2014 przez Dominik Gąsiorek, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: Proszę używać opcji "wstaw w tekst". PROSZĘ PISAĆ PO POLSKU A NIE PO ZAGRANICZNEMU :D
thomas.bham
Aktywny użytkownik

Postprzez thomas.bham » Pt 17 paź, 2014

Witam,
Jutro robię podmianę wody i przy tej okazji chciałem sie zapytać czy któryś z was ma jakiś pomysł na poprawę kondycji mojego zbiornika?
Przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem temat Dominika Gąsiorka z nadzieja na rozwikłanie mojego problemu ale w sumie chyba teraz jeszcze mniej wiem. Do polowy tematu wynikało ze warto dawać mało Mg i dużo K ale później wyszło ze jednak lepiej mało K itd...

A wiec do rzeczy.
O miesięcy podmieniam mieszankę kranu z RO (Ca=23 Mg=3.5 K=1.6 No3=10 Po4=0.8 Gh=4 Kh=4)
Przez ostanie kilka tygodni podawałem na zbiornik
No3=10
Po4=1
K=10 + z kno3
mikro CSM+B Fe=0.3-0.4

Ostatnie 2 tygodnie podaje testowo więcej po4 bo az 2ppm oraz no3 około 15ppm.

Macie jeszcze jakieś sugestie?
thomas.bham
Aktywny użytkownik

Postprzez marschal » So 18 paź, 2014

Koledzy z dużo większą wiedzą wypowiadali się już wcześniej merytorycznie odnośnie składu nawozów, więc nie będę się wygłupiał z radami w tym temacie, bo przy nich jestem zwyczajnie cienki. Zamiast tego opowiem Ci swój przypadek, który mam nadzieję pozwoli Ci spojrzeć spokojniej/inaczej na Twoje rzeczy.

Generalnie wolę, aby rzeczy działy się szybciej i czasem brakuje mi cierpliwości, która, jak dziś uważam, jest w akwarystyce podstawą sukcesu. Zapuściłem swego czasu zbiornik i oczywiście dochowałem się glonów wszelkiej maści - zielenice, nitki, sinice na podłożu, wszystko co "wredne" zadomowiło się u mnie jak w najlepszym spa. Przy którymś oglądaniu tego całego syfu zamiast cieszącego oko szkła, stwierdziłem, że albo coś zrobię i wyprostuję sytuację albo baniak idzie do likwidacji jeśli ma to dalej tak marnie wyglądać. Zacząłem od czytania informacji w necie - łykałem wszystko: nawożenie, filtracja, oświetlenie, potrzeby roślin, naprawdę co tylko mi w oko wpadło. No i eksperymentowałem po każdym artykule traktując go jako wyrocznię. Przyswajałem wiedzę zupełnie bezkrytycznie co chwilę zmieniając i mieszając koncepcje. LT z HT, nawożenie gotowcami z EI, ładowałem chemię antyglonową w ilościach niemal hurtowych, etc. Zapomniałem tylko o jednym - że wszystko wymaga czasu, systematyczności, obserwacji i uczenia się w tej podstawie przez zdobywanie coraz większego doświadczenia krok po kroku. Jak mnie "olśniło" zacząłem bardziej oglądać akwarium, pracowałem przy nim systematycznie i cierpliwie, jedno po drugim eliminowałem to, co niepożądane. Przez ok. 3 miesiące zlikwidowałem najpierw sinice (usuwanie mechaniczne + wyrównanie proporcji makro + naprawdę niewielka pomoc wody utlenionej); nitki - us. mechaniczne + wpuściłem krewetki i ślimaki + powolne dostosowywanie składu nawozów; zielenice - jw.

Cała wykonana robota przypomniała mi, że warto pamiętać o przysłowiu Festina lente (Śpiesz się powoli).

Na koniec, po tym przydługim opisie docieram do propozycji dla Ciebie - obserwuj, przed wykonaniem jakiegokolwiek działania przemyśl je na spokojnie w odstępie min. 1 dnia, nie zmieniaj koncepcji, bądź raczej jak pilot/kapitan statku, który wie gdzie chce dotrzeć i aby osiągnąć cel pilnuje, aby nie zboczyć z kursu robiąc jedynie małe korekty. 3mam kciuki, cierpliwości a wszystko się uda :D
marschal
Początkujący

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nawożenie roślin