Strona 1 z 1

Femanga, krasnorosty i uprawa roślin

PostNapisane: Cz 01 lut, 2018
przez thomson
Mam w baniaku troche roślin głownie łatwych w uprawie ale wszystko mi pada! Drugim problemem są krasnorosty. Próbuje na nie stosować femange.

Opisze swój baniak:

112 litrów roślinne, światło 2x24 wat t5, filtr aquanova ncf-600 z ceramiką, podłoże zwykły żwirek bez żadnych substratów pod nim(może to przyczyna?) ryby brzanki, nawozy płynne aquaart classic, zoolek potas, oraz Carbon od zoolka, parametry: No2-0, No3-20, Po4-1, Gh-8,kh-4, ph-około 7,6, Co tam jeszcze? rośliny łatwe w uprawie moczarka, nurzaniec, żabienica itd. Lałem femange 25 mg przy podmianie co tydzień przez miesiąc, nic to nie ruszyło krasnali tylko rośliny padły, za to stosuje przedawkowanie EC od zoolka leje 6 psiknięć dziennie rano, choć to troche jakby pomogło,

Ale i tak prosze o pomoc!!!

Re: Femanga, krasnorosty i uprawa roślin

PostNapisane: N 04 mar, 2018
przez thomson
Dodam że przestałem stosować femange. Dołożyłem za to szyszek olchy i liści dębu. Taki naturalny antyglon. Ale wydaje mi się że problem jest gdzie indziej. Mam bardzo wysokie po4 bliskie 5,0. Zmieniłem też ostatnio filtracje na aquael unimax 250. Jeszcze nie mineło 2 tygodnie więc filtr jeszcze niedojrzały. Jako media w nim zastosowałem ceramike, zeolit, wate perlonową i gąbke. Jak zbić tak wysokie po4??? Ma ktoś pomysły?

Re: Femanga, krasnorosty i uprawa roślin

PostNapisane: Śr 14 mar, 2018
przez Prospero
Przyczyn wysokiego fosforu może być wiele, od przekarmiania ryb po przez wodę w kranie (w Polsce nie ma norm fosforu! a po zimie lubi iść w granach mocno w górę).

Krasnale świadczą chociażby o starej wodzie (np. zbyt mało regularnych podmian) i wszechmogącemu DOC (organiki) może się zgadzać bo piszesz, że same rośliny giną a jak wiesz w przyrodzie nic nie ginie a wraca tylko w innej postaci. Tym syfem na glony rozregulowałeś zbiornik. Nitryfikacja nie jest to jakiś złożony proces ale każde większe wahnięcie np. temperatury potrafi mocno ją wstrzymać czy spowolnić. pH jest ciut za dużo, zakwaś bardziej wodę a krasnale szybciej odejdą no i rób regularne podmiany (sprawdź PO4 w kranie). Jeżeli w kranie masz wysoki fosfor to najlepszym wyjście będzie filtr RO + Mineralizator lub mieszanie kranovitu z RO.

Re: Femanga, krasnorosty i uprawa roślin

PostNapisane: Pt 16 mar, 2018
przez thomson
To po4 które tak mi wyszło te 5 mierzyłem zoolkiem. Kupiłem test sery na po4 i wyszło 2. Bardziej wierze serze. Nie leje już femangi i przestałem narazie z makro i mikro. Są tylko kulki w podłożu. Rośliny ruszyły szczególnie nurzaniec olbrzymi który dzieli się teraz jak głupi. Zwiększe podmiany i zobaczymy.

Re: Femanga, krasnorosty i uprawa roślin

PostNapisane: Pt 13 kwi, 2018
przez Bartek Lipczyński
thomson napisał(a):Drugim problemem są krasnorosty.

Kto czyta, nie błądzi! ;)
viewtopic.php?f=26&t=33447

Re: Femanga, krasnorosty i uprawa roślin

PostNapisane: Pt 13 kwi, 2018
przez thomson
Dziękuje za pomoc ale metode z carbo to każdy chyba zna :) Ja dawniej też ją stosowałem i nawet z niezłym skutkiem. Trzeba tylko wiedzieć aby nie przedobrzyć.

Ale dziękuje za pomoc.